Przeterminowane kosmetyki – co z nimi zrobić?

Przeterminowane kosmetyki nie powinny być używane z wielu względów. Przede wszystkim produkty po terminie tracą swoje właściwości, ale też mogą wywoływać alergię, podrażnienia czy zaczerwienienia. Co zrobić z kosmetykami, których nie można wykorzystać do makijażu i pielęgnacji? Wyrzucenie ich niekoniecznie jest jedynym rozwiązaniem! Kosmetyki, jak i wiele innych produktów, mają określoną datę ważności. Wiele osób nie zwraca na nią uwagi, a jest to podstawowy błąd, bowiem kosmetyk po terminie może wyrządzić więcej szkody, niż pożytku – zwłaszcza, gdy jego termin przydatności do użytku minął kilka miesięcy temu.

Przeterminowane kosmetyki – czy szkodzą?

Przeterminowane kosmetyki, jak już zostało wspomniane, nie powinny być używane, bowiem mogą nam zaszkodzić. Na każdym produkcie znajduje się odpowiedni symbol oraz data, która wskazuje, do kiedy preparat zachowa swoje właściwości, a przy tym będzie bezpieczny dla naszej skóry, włosów, a przede wszystkim dla naszego zdrowia.

Jeśli jednak nie możemy odnaleźć opakowania z datą przydatności do użycia, powinniśmy być wyczuleni na każdą zmianę zapachu, barwy, konsystencja czy oddziaływania na skórze. Jeśli cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości, należy zrezygnować ze stosowania kosmetyku.

Nie zapominajmy też, że sama data to nie wszystko – wiele zależy od nas samych. Niezwykle ważne są użytkowanie i przechowywanie kosmetyku – jeśli będą one właściwe, produkt może posłużyć nam dłużej. Podstawą są oczywiście zasady higieny – produkt warto nanosić nie palcami, ale za pomocą specjalnych akcesoriów, które powinny być regularnie czyszczone i dezynfekowane.

Szybkość psucia się kosmetyków uzależniona jest od ich składów. Z pewnością bardziej narażone są na to produkty na bazie wody i zawierające składniki aktywne (kremy czy podkłady). Dłużej posłużą nam preparaty bezwodne, chociażby pudry w kamieniu, róże czy cienie do powiek.

Przede wszystkim więc, nie ma najmniejszego sensu kupowania kosmetyków na zapas, a te, które posiadamy, należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Każdorazowo dokładnie i szczelnie je zamykać, trzymać z dala od źródeł ciepła, a także chronić przed wodą, wilgocią, kurzem czy wysychaniem.

Czy można używać przeterminowanych kosmetyków?

Zatem, czy można używać przeterminowanych kosmetyków? Absolutnie nie. Już nawet nie chodzi o to, że po upłynięciu terminu ważności tracą swoje właściwości. Są wówczas podatne na to, że rozwiną się z nich bakterie czy grzyby, a te, jak wiadomo, mogą negatywnie zadziałać na naszą skórę.

Uczulenie, wysypka, podrażnienia to jedne z najczęstszych konsekwencji. Produkty po terminie tracą swoją zdolność ochrony przed mikroorganizmami, a kosmetyk, który stał się siedliskiem bakterii, jeśli zostanie naniesiony na skórę, może wywołać wiele niepożądanych konsekwencji – problemów i dolegliwości skórnych.

Jak wykorzystać przeterminowane kosmetyki?

Przeterminowane kosmetyki, choć nie powinny być przez nas stosowane, nie muszą być wyrzucane. Wiele z nich może sprawdzić się podczas domowych porządków. Warto więc przed wyrzuceniem produktów, dowiedzieć się, czy nie mogą nam się do czegoś przydać, mimo że termin  przydatności już upłynął.

Przykładowo, szampony do włosów lub płyny do kąpieli, mogą być wykorzystane do mycia podłóg czy szafek kuchennych i łazienkowych. Można ich też użyć przy czyszczeniu akcesoriów do makijażu – chociażby pędzli czy gąbeczek.

Oliwki i oleje doskonale impregnują skórzane powierzchnie, ale też mogą być wykorzystane przy konserwacji powierzchni drewnianych. Pianka do golenia pomoże usunąć plamy z odzieży, a dezodorant może być wykorzystany jako odświeżacz do butów.

Posiadasz perfumy, których termin ważności już upłynął? Spryskując nimi filtr do odkurzacza, przy odkurzaniu, przyjemny zapach otuli Twoje wnętrza. Możesz też kilka kropel dodać do prania lub do żelazka.

Z kolei za pomocą tłustych kremów możesz wyczyścić i nabłyszczyć buty oraz torebki. Niektóre produkty świetnie sprawdzą się także przy polerowaniu mebli, które pokryte są lakierem. Możliwości jest naprawdę mnóstwo – i choć kosmetyk nie nadaje się do stosowania ze swoim pierwotnym przeznaczeniem – możesz wykorzystać go w inny sposób!