Kosmetyki wegańskie – co musisz o nich wiedzieć?

 

Kosmetyki wegańskie z przytupem weszły na rynek kosmetyczny i zyskały wielu miłośników i zwolenników. Naturalne receptury na podstawie wysokiej jakości składników wprowadzają codzienną pielęgnację na niezwykle wysoki poziom. By świadomie użyć tego rodzaju preparatów, warto sprawdzać oznaczenia na opakowaniach. Najczęściej można spotkać się z etykietami „Vegan” lub „Cruelty Free". To oznaczenia, które potwierdzają, że przy użyciu konkretnego kosmetyku nie korzysta się ze składników odzwierzęcych i żadne stworzenie nie zostało wykorzystane do testów i badań. Dlaczego kosmetyki wegańskie idealnie wpisują się w trend świadomej pielęgnacji? Odpowiedź poniżej.

Kosmetyki wegańskie – co to jest?

Wegańskie są dania w restauracji, ale czy wegańskie mogą być kosmetyki? Weganizm to styl życia, który świadomie odrzuca produkty odzwierzęce. W praktyce oznacza to, że osoba rezygnuje z korzystania ze składników takich jak mięso, nabiał lub miód. Weganizm nie ogranicza się jednak tylko do jedzenia. Świadome osoby nie kupują ubrań ze skóry i nie stosują kosmetyków, które w procesie produkcyjnym były testowane na zwierzętach. Ogólna definicja kosmetyków wegańskich mówi, że tego typu preparaty nie posiadają w swoim składzie składników pochodzenia zwierzęcego oraz składników tzw. GMO (składników modyfikowanych genetycznie).

Marki kosmetyczne decydując się na tworzenie preparatów wegańskich, często ubiegają się o specjalne certyfikaty i zaświadczenia, które potwierdzają wegański skład. Za najpopularniejszy certyfikat uznaje się „Vegan Society". W Polsce za przyznawanie specjalnych oznaczeń odpowiada Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt, która przyznaje certyfikat „Viva". Rolą tej organizacji jest walka o lepszy byt zwierząt i reakcja na wszelkiego rodzaju aktyw przemocy i okrucieństwa wobec zwierząt. Fundacja nadzoruje także, by kosmetyki dla wegan były odpowiednio oznaczone. Charakterystyczny znak „V” pojawia się na etykietach kosmetyków, które zostały dokładnie sprawdzone pod kątem składu, wykorzystanych substancji oraz metod wytwarzania.

Statystyki pokazują, że w 2022 roku rynek kosmetyków wegańskich został wyceniony na ponad 16 miliarda dolarów. To stanowi obecnie 2% całego rynku kosmetycznego, ale trend ten cały czas rośnie i uznaje się, że w 2025 roku będzie to aż ok. 7%.

Czego nie powinny zawierać w składzie kosmetyki wegańskie?

Kosmetyki wegańskie to preparaty, w których w składzie nie powinniśmy znaleźć:

  • Kolagenu – to składnik pozyskiwany ze skóry ryb i zwierząt.
  • Elastyny — to rodzaj białka pochodzenia zwierzęcego.
  • Lanoliny — jest substancją pozyskiwaną z gruczołów zwierząt, które posiadają wełnę.
  • Witaminy A – najczęściej pochodzi ona z dorsza atlantyckiego lub rekinów.
  • Łoju zwierzęcego – to jeden z najpopularniejszych składników mydeł.

Kosmetyki wegańskie – świadoma pielęgnacja w zasięgu ręki

W sieci roi się od zapytań, czy warto korzystać z kosmetyków wegańskich. Wiele osób jednym głosem zaznacza, że tego rodzaju preparaty to prawdziwy powrót do natury z wykorzystaniem „najczystszych" składników. W kosmetykach wegańskich główną rolę odgrywają tutaj ekstrakty roślinne bogate w składniki odżywcze. To właśnie składniki pochodzenia naturalnego odpowiadają za skuteczną ochronę bariery lipidowej skóry, nie zapychają porów i zapewniają skórze maksymalny poziom nawilżenia i odświeżenia.

Czy kosmetyki wegańskie są ekologiczne?

Często w dyskusjach o kosmetykach dla wegan stawia się znak równości przy preparatach ekologicznych. Prawdą jest jednak to, że kosmetyki wegańskie nie muszą spełniać wymogów stawianych kosmetykom ekologicznym. Zagłębiając się w temat, może okazać się, że dany produkt nie zawiera składników odzwierzęcych i nie był testowanych na zwierzętach, ale w praktyce w składzie można znaleźć konserwanty i sztuczne dodatki, które nie mieszczą się w definicji preparatu ekologicznego. Warto więc wziąć to pod uwagę analizując składy konkretnych kosmetyków.