Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – ważna rutyna w pielęgnacji

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to jeden z najprostszych, domowych sposobów na zatroszczenie się o swoją skórę. Choć taki sposób mycia twarzy czerpie z koreańskich nawyków pielęgnacyjnych, to inspiracja azjatyckim podejściem do rytuałów piękna bardzo dobrze przyjęła się w naszym europejskim świecie. Czym się wyróżnia dwuetapowe oczyszczanie twarzy i dlaczego warto w taki sposób zadbać o swoją skórę? Z naszego artykułu dowiesz się, jak przeprowadzić oczyszczanie twarzy w dwóch krokach i jakie kosmetyki będą w tym przydatne.

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – na czym polega?

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to dwa kroki do zadbanej skóry. Jest to podstawa pielęgnacji i od tego warto zacząć cały proces przemiany swojej dotychczasowej rutyny pielęgnacyjnej. Jeżeli dopiero zaczynasz się interesować świadomym podejściem do zagadnień kosmetycznych i nie wiesz, od czego zacząć, tutaj znajdziesz kilka podpowiedzi, jak prawidłowo przeprowadzić pierwsze dwa etapy codziennej pielęgnacji.

Dwuetapowe oczyszczanie skóry składa się z dwóch etapów:

1. Demakijaż

Czyli wstępne oczyszczenie skóry z wszelkich kosmetyków, które nosimy na sobie przez cały dzień. To również moment pielęgnacji, w którym usuwamy ze skóry pozostałe zabrudzenia.  Podczas demakijażu przy pomocy płynu dwufazowego, mleczka do demakijażu, olejku czy balsamu do demakijażu zmywamy warstwę kolorowych kosmetyków, czyli podkładu, pudru, rozświetlacza, bronzera, pomadki do ust, tuszu do rzęs, kredki do brwi i pozostałych kosmetyków, których po prostu używasz do wykonania swojego make-upu. Demakijaż wykonuje się najczęściej wieczorem. To pierwszy etap całej rutyny pielęgnacyjnej bez którego nie można przejść do kolejnych, dlatego jest obligatoryjny i powinien wejść nam w krew, jeżeli chcemy poprawić wygląd swojej skóry i pozbyć się zmian skórnych.

Jeżeli wykonujesz demakijaż przy pomocy płynów micelarnych lub olejków dwufazowych, pamiętaj, aby zbyt mocno nie pocierać skóry wacikami, bo może to być przyczyną podrażnień, zaczerwienionej i naciągniętej skóry.

2. Oczyszczanie skóry z użyciem wody

Czyli inaczej mówiąc mycie twarzy. To etap, w którym stosujemy kosmetyki do mycia skóry twarzy – pianki do mycia, żele oczyszczające, syndety, emulsje. Po wykonaniu demakijażu przechodzimy do oczyszczania skóry przy pomocy jednego z wyżej wymienionych produktów, który łączymy z wodą. Nakładamy na dłonie wybrany preparat i przenosimy na zwilżoną skórę twarzy. Wykonując koliste ruchy, starannie oczyszczamy całą powierzchnię twarzy, nie zapominając o linii włosów, miejscach za uszami, szyi i dekolcie. Następnie obficie spłukujmy całość niezbyt ciepłą wodą.

Drugi etap oczyszczania twarzy ma za zadanie maksymalne usunięcie zabrudzeń, pozostałości kosmetyków, brudu, kurzu i nadmiaru sebum. Zwracajmy uwagę na to, aby kosmetyki których używamy w tym procesie zawierały delikatne substancje myjące oraz składniki nawilżające i łagodzące, takie jak alantoina, skwalan, gliceryna. Dzięki nim po umyciu cera nie będzie napięta i tkliwa przy dotyku, lecz zyska już na tym etapie dawkę nawilżenia i ukojenia.

Dwa etapy oczyszczania skóry – czy warto?

Zdecydowanie warto poświęcić odrobinę więcej czasu na oczyszczanie skóry twarzy. Należy podkreślić, że jeden etap oczyszczania nie istnieje bez drugiego, więc jeżeli do tej pory zastanawiałaś się, dlaczego po przetarciu skóry wacikiem nasączonym płynem micelarnym, Twoja skóra był niedomyta, a krem, który nakładałaś później rolował się, to już wiesz, że działo się dlatego, że zabrakło drugiego etapu, czyli oczyszczania skóry. Nieprawidłowo umyta skóra na pewno dawała znać o tym poprzez pojawiające się zaskórniki, zapchane pory, miejscowe przesuszenia lub nadprodukcję sebum. Niestarannie oczyszczona cera to również taka, która mogła mieć zaburzoną równowagę hydrolipidową.

W efekcie zaniedbań pielęgnacyjnych nie odczuwałaś również skutecznego działania kosmetyków nawilżających czy regenerujących, ponieważ wchłanianie się składników aktywnych było ograniczone właśnie poprzez pozostałości kosmetyków, brudu i sebum. To właśnie one w pewien sposób stanowiły blokadę dla substancji czynnych znajdujących się w kosmetykach. Dogłębne oczyszczenie skóry w dość krótkim czasie doprowadzi do wielkich zmian w wyglądzie Twojej cery. Stanie się gładsza, wolna od krostek i podrażnień. Zyska witalność i będzie gotowa na pielęgnację, którą stosujesz.